Úvod

TUTO DOMÉNU  vlastní   fa-RICCO Korčák Rudolf  od června  r.2002

OLYMPUS DIGITAL CAMERA     1 !

 Je jen několik těch, kteří mohou tuto  „laskominku“ vyrábět a používat tak název „ŠTRAMBERSKÉ UŠI“. Dejte si proto pozor na „zaručeně pravé“ a nefalšované výrobky. Vyrábějí je desítky, možná stovky lidí v blízkém i vzdáleném okolí. Vylepšují je čokoládou, oříšky, kokosem, mandlemi. Některé jsou chutné, některé již méně… Mám je rád v různých podobách, avšak ty pravé štramberské se musí na jazyku rozplývat. Musíte cítit vyváženou vůni koření a medu, váš zrak musí vidět lehce nahnědlý a pečlivě stočený kornoutek. Při zakousnutí se Vám musí vybavit štramberská Trúba, jeskyně Šipka a překrásné náměstí. Pak víte že je to TO pravé a jedinečné nefalšované „ŠTRAMBERSKÉ UCHO“.Každoročně v den Nanebevstoupení Páně slavila se na Kotouči památka velké události. Ze všech měst a vesnic okolních tehdy lid na pouť přicházel. Živo a veselo bývalo na temeni skalním kolem kříže, který vztyčen byl tam na památku vítězství křesťanského.

 

A PROČ? Tak tedy poslouchejte…slyšte

Strašně hučely bystřiny, z úžlabin se derouc do ležení mongolského, voda bořila stany a vírem unášela Tatary ze snu vyděšené. Zmatek nastal v táboře pohanů a nářek veliký. Kam uchýlit se? Na Kotouči zato probudil se ruch čilý a radostný. Jakmile křesťané pozorovali, že následkem přívalu vody zle dole Tatarům, rychle odhodlali se živlu pomocného užíti na úplnou záhubu nepřátel ohavných. Po známých cestách, ač liják zuřil, chvátali všichni k Ženklavě, kde tehdy byl rybník veliký. Přívalem nočním přibylo vody náramně. Tu dali se křesťané chvatem do díla a na mnohých místech rozkopali hráze. Jako moře rozvlněné hrnulo se vodstvo údolím do ležení tatarského a okamžikem všecko zatopilo. I nastal křik, i nastalo bědování v táboře pohanském. Stany se bořily, lid i dobytek tonul v živlu rozpoutaném. Když se rozbřesklo, nebylo již nepřítele. Ti, kteří unikli záhubě, hrnuli se k Hranicím a s ostatními Tatary brali se dále směrem jihozápadním. Kraj štramberský zachráněn je další pohromy.

 tatari

Proto prodávají se perníkové uši, aby se poutníci upamatovali na zlé Tatary, kteří pobitým křesťanům uši utínali. Vykládá se proto, že po jedné veliké bitvě Tataři devět velkých pytlů ušima naplnili a velkochánovi svému do Asie poslali na důkaz dobytého vítězství. Odtud název „uší tatarských“.

Ač nejsem občan Štramberku, mám od mládí k městečku vřelý vztah. Dovoluji si Vás pozvat do „moravského Betlému“. Jistě nebudete zklamáni.

Moje firma RICCO se rozhodla pro distribuci tohoto ojedinělého výrobku. Chtěl bych Vás na těchto internetových stránkách postupně seznamovat s názory a ohlasy zákazníků. Doložíme je i zajímavými obrázky a postřehy.

TIP !  Štramberské uši  vám můžeme v současné době nabídnout v letním autokempu RICCO  v Příboře. Máme válené i lité, plněné i suché,v sáčku i krabičce. Otevřeno máme od 9,00-22,00 hod. Přijďte ochutnat regionální laskominu !

 

IMG_0226

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>